Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir

Çoğu zaman Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda karşımıza çıkan mavi ekran sorunu can sıkıcı bir sorun olarak hafızalardaki yerini almıştır.

Bilgisayarda mavi ekran hatası görülmesi oldukça önemli bir sıkıntının bulunduğunu işaret eder. Çünkü bu hata ile karşılaşıldığında bilgisayar çalışmayacaktır. Bu hata genellikle yazılım ile alakalı olsa da pek çok sebep yüzünden görülebilir. Sürücü ve programların eksik veya yanlış kurulması, virüs programları, ekran kartı, harddisk, anakart veya RAM  kaynaklı gibi birçok sorun nedeniyle mavi ekran görülebilir. Her ne kadar sıkıntılı bir durum olsa bile, mavi ekran hatalarının bazı çözümleri de bulunmaktadır. 

Mavi Ekran Hatalarına Neden Olan Sorunlar 

Günümüzde bilgisayarlar hem eğlence hem de iş amaçlı olmak üzere pek çok sebep nedeniyle kullanılan ve kullanılması tercih edilen teknolojik aletler arasında yer alır. Bilgisayarların çok sayıda parçası bulunması nedeniyle zaman içerisinde doğal olarak bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Yazılımsal veya donanımsal sorunlar nedeni ile mavi ekran hataları görülebilir.  

Yazılımsal Sebepleri

Mavi ekran hatası neden olan yazılımsal sorunlar eksik dosya hatası nedeniyle karşımıza çıkabilir. Herhangi bir dosyanın eksik olması, atlanması ya da hatalı kurulması nedeniyle bu durum oluşabilir. Ayriyeten virüs programları yüzünden de bu sorunlar görülebilir. Virüsler bilgisayarınızın çökmesinin neden olarak mavi ekran görmenize neden olabilir. Güvenli mod üzerinden bilgisayarınızı açtıktan sonra karantinaya aldığınız dosyaları silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Kurulumu yanlış yada eksik yapılan sürücüler nedeniyle de mavi ekran görülebilir. Bunu çözüme kavuşturmak için sürücüleri yeniden yüklemek ya da onarmak sorunu çözecektir. Bilgisayarda mavi ekran sorunu gördüğünüz de bir uzmandan yardım almayı da tercih edebilirsiniz.  

Donanımsal Sebepleri

Donanımları yanlış yüklemek ya da donanımların bozulması mavi ekran hatası ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Eğer diskiniz bozuksa HD programı kurduktan sonra sorunu çözebilirsiniz.  %100 bellek kullanımı sebebiyle  mavi ekran hatası görülürse sorun büyük ihtimal ram kaynaklıdır.  Ekran kartları ile alakalı sorunlar nedeni ile de  bu hata görülebilir.

Tüm bunların dışında anakartın yanması da mavi ekran hatası verilmesine neden olabilir. Bu durumda bir teknik servise danışarak anakartı değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *