Bad Sector Nedir Nasıl Onarılır

Windows’ta görülen sürücü hataları uyarısını düzeltmek için ne yapmak gerekir? Windows’ta görülen sürücü hataları onarılır mı?

Bilgisayarınızda sürücü hataları görülüyorsa; bu durum disk üzerinde bulunan ve sektör adı verilen birimlerin zaman içerisinde  kullanılamaz duruma gelmesi nedeniyle üzerine yazılan bilgilerin okunamaz hale gelerek bozulması nedeniyle bu hatalar görülmektedir.  Bu bozulmalar  nedeniyle, veri kayıpları ve diskin tamamen işlevini kaybetmesi gibi durumlar gözükür. Disk üzerinde işlevini kaybeden ve  geri dönüşü olmayacak şekilde kullanılamaz hale gelen diskin bu bölümüne bad sector adı verilir.

Windows Sürücü Hatası Onarımı: Yeniden Başlatma Sorunu

Bad sector nasıl oluşur sorusunun cevabı olarak, meydana gelen bu bozulmalar, hem işletim sistemi ile hem de fiziksel olarak oluşmuş olabilir.  Üretim kalitesizliği de  bad sector  oluşmasına neden olabilir. Fiziksel olarak bad sector oluşması için,  diskin yüzeyinde üzerinde bulunan  korozyonlar, darbe alma gibi sebeplerden olabilir. Bunun dışında  nemli ortamlarda bulunması veya çalışma sırasında hard diskin çalışma sıcaklığının 55 derecenin üzerine yükselmesi nedeniyle de bad sector olabilir.

İşletim sistemi üzerinde bad sector görülmesi, yanında cross-linking ismi verilen bir hatayı da barındırır. Bu durum,  kullanmakta olduğunuz hard disk içindeki bir dosyanın, belli bir kısmı üzerinde yeni bilgi yazılmış olduğu anlamına gelir. 

Bad Sector Nasıl Oluşur?

Bu hata FAT dosya sistemi kullanması halinde meydana gelmektedir. Günümüzde hard diskler, NFTS Dosya sistemi kullandığı için sorun daha az görülmektedir. Nadir de olsa görülen bu hatayı  düzeltmek için low level format  işlemi yapılmalıdır.

Bad Sector Nasıl Onarılır?

Bad sector hatası, çoğu zaman kullanıcını haberi olmadan gerçekleşir. Işletim sistemi tarafından tespit edilen bad sector oluşumları otomatik bir şekilde harddisk üreticileri tarafından tüm hard disklere yerleştirilmiş olan boş birimlere taşınmaktadır. Hard disk tarafından bu taşıma işleminin olması gerektiği gibi yapılamaması ve sürücü hatası vermesi  hard diskin ömrünün bittiğini göstermektedir. Bad sector hatasının donanımsal  olması nedeniyle yazılımsal olarak müdahale edilmesi ve düzeltilmesi mümkün değildir. Bad sectorler ile karşılaştığınızda, yapabileceğiniz  tek şey sistem tarafından üzerine yazılma işlemi yapılmaması için işaretlemek ve devre dışı bırakmak olacaktır. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *