Apple Watch Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

Apple Watch Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

Android işletim sistemi olan bir akıllı telefon cihazı kullanmaktaysanız ve yeni bir akıllı saat almak istiyorsanız, Apple Watch kullanılmalı mı merak konusu olabilmektedir. Apple Watch modelleri çıktığından bu yana, Android işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefon ile kullanmak mümkün değildi. Fakat iOS 14 ve watchOS 7 ile birlikte bu işlem mümkün konuma gelmiştir. Peki, apple watch android telefonda nasıl kullanılır?

Apple Watch Android Telefonda Nasıl Kullanılmalı?

iOS 14 ile birlikte kullanıma sunulmuş olan Aile Paylaşımı ismine sahip yeni özellik, Android cihazına sahip olsanız bile akıllı saati kullanabilmenizde sizlere olanak sunabiliyor.

Peki, bu durumda nelere ihtiyacımız vardır:

  • Aileniz içerisinde veya yakınınızda bulunan bir kişinin iPhone kullanması gerekiyor. Bu, sadece ilk kurulum için gerekli bir durumdur.
  • Apple Watch Series 4 veya daha yeni konumda bir cihaza sahip olmanız gerekir.

Önceden belirtmemiz gerekiyor ki Apple, ülkemiz içerisinde Wi-Fi ve Hücresel modellerini satmamaktadır. Fakat yurt dışından getirilmiş olan bu özelliğe sahip akıllı saati ülkemizde kullanmanız mümkündür. Eğer sadece Wi-Fi modeli almışsanız çeşitli özellikleri kullanmanız mümkün değildir. Wi-Fi + Hücresel model satın aldığınızda bilmeniz gereken, Watch’larda fiziksel bir SIM Portu bulunmaz ve bu sebeple eSIM teknolojisine destek veren (ki şu an yalnızca Vodafone ülkemizde destek veriyor), bir operatörü kullanmanız gerekiyor.

Eğer Hücresel + Wi-Fi model gönderemiyorsanız çağrı alma ve yanıtlama ile mesaj göndermek ve alma işlevlerini kullanmanız imkansızdır. Her dönem bu durumlar farklılık göstereceği için detaylı araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bu durumda akıllı saatinizi bir iPhone’a bağlı tutmanıza gerek kalmadan aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

  • Çağrı yanıtlayabilmek ve başlatma. (eSIM Gerekir)
  • Mesaj yanıtlamak ve gönderebilmek. (eSIM Gerekir)
  • Sağlık.
  • Düşme Algılama.
  • Gürültü Bildirimi.
  • App Store.
  • Acil Durum SOS.
  • Düşme Algılama.

Kullanabileceğiniz özellikler buradakiler ile kısıtlı değildir. Watch’larda kendisine özgü bir App Store yer aldığından uygulamaları anında saat üzerinden indirebiliyorsunuz. Eğer her şey hazır durumdaysa, bunu nasıl yapmanız gerektiğini alt başlıklar halinde aktaralım.

Apple Watch Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

Apple Watch Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

iPhone Kurulumu

Yapılması gereken ilk şey, satın almış olduğunuz Apple Watch’u açmanız olacaktır. Kurulumu yapmanız için bir iPhone bulunuz ve Watch’u iPhone’a yaklaştırınız. iPhone bu modeli gördüğü takdirde Devam Et butonuna tıklamalısınız.

Ardından ise Kendim için Kur yerine Bir Aile Üyesi için Kur seçeneğine tıklayarak devam etmelisiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan hemen sonra gerekli adımları tamamlayarak ilerlemeye devam ediniz.

Apple Watch’tan dil ve bölge seçeneklerini seçmeli ve gerekirse Eşleştirmeyi Başlat düğmesine dokunmalısınız. Yapılması gerekli şey iPhone’un kamerasında bulunan Watch’taki ekranı okutmak olacaktır.

Apple Watch Kurulumu

İlk kurulumun hemen ardından Apple Watch’u kendi kullanım şeklinize göre kurmalısınız. Örneğin saatin sağ bilekte mi yoksa sol bilekte mi kullanacağınızı, Digital Crown’un aşağı mı yoksa yukarı mı dönük olacağını seçmelisiniz.

Bunların ardından ise Şartlar ve Koşullar menüsünü kabul etmelisiniz. Metinlerin ne boyutta büyük gözükmesini istediğiniz hususunu kaydırıcıyı kullanarak ayarlamalısınız. Sonra ise saati açabilmek için bir parola gerekip gerekmediğine karar vermeniz önemlidir. Bu, genel olarak her defasında parola gireceğinizden ötürü gereksiz bir seçenektir diyebiliriz.

Aile Üyesi Kurulumu

Bu iki adım uyguladıktan sonra Aile Üyesi kurulumunu ayarlamalıyız. Burada yeni bir aile üyesi eklemelisiniz. Bu adımda bir iCloud hesabına ihtiyaç duymaktasınız. Bilgileri girdikten sonra devam etmelisiniz.

Aile üyesi zaten hazırda bir iPad kullanmaktaysa, o cihaza geçici olarak bir doğrulama kodu gelmektedir. Eğer modeliniz Hücresel + Wi-Fi ise Hücresel Ağ kurulumunu gerçekleştirmelisiniz.

Bütün bu işlemlerin ardından diğer kalan işlemleri de ayarlayınız. Bunların içerisinde Wi-Fi kurulumu, saat yüzü gibi çeşit çeşit seçenekler yer alıyor.

Bu adımların hepsinin ardından Apple Watch’u iPhone olmadan kullanabilmektesiniz. Ufak bir hatırlatma yapmamız gerekli ki cihazınızı Android cihazınıza anında bağlayıp mesaj, çağrı veya bildirim alamazsınız fakat bir iPhone’dan bağımsız şekilde Apple Watch kullanımı yapabilirsiniz. Eğer modeliniz Hücresel + Wi-Fi ise mesaj göndermek, almak ve çağrı alma ve başlatma seçenekleri aktif konuma gelecektir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *