Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltın!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda genel olarak en çok yaşanılan problemlerden biri, yüksek pil tüketimidir.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde, arka planda sürekli olarak çalışan uygulamalar ve bazı servisler yüzünden, yüksek pil tüketim sorunu meydana gelmektedir. Bu uygulama ve servislerin sürekli çalışıyor olması, Android kullanıcılarının büyük bir sorunla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet veriyor.

Arka planda açık olan servisler içerisinde en çok pil tüketimi yapanlar ise, çoğu Android kullanıcısının kullanmadığı Google Play Hizmetleri gelmektedir. Hangi marka akıllı telefon kullanıyor olursanız olun, eğer işletim sisteminiz Android ise, o zaman yüksek pil tüketimi yapan servislerin başında Google Play Hizmetleri gelmektedir.

Google Play Hizmetleri Neden Yüksek Pil Tüketimi Yapıyor?

Android işletim sisteminde yüksek pil tüketimi gerçekleştiren Google Play Hizmetleri, birçok uygulamayla bağlantılı olduğundan bu tüketimi gerçekleştiriyor. Örneğin, bir uygulamanın konum bilgisine sahip olması gerektiğinde bu işlemi, doğrudan konum servisi üzerinden değil de, Google Play Hizmetleri üzerinden bunu almasından dolayı, yüksek pil tüketimi ortaya çıkıyor.

Yüksek Pil Tüketiminin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

Android işletim sistemlerindeki en büyük problem olan yüksek pil tüketiminin ortadan kaldırılabilmesi için yapılması gereken en önemli işlem, Google Play Hizmetlerinin durdurulması olacaktır.

Google Now asistan en başta olmak üzere, pek çok Google servisi ülkemizde tam anlamıyla hizmet verememekte. Navigasyon olarak kullanılan Google Haritalar, canlı trafik bilgisini bile tam anlamıyla verememektedir.

Ancak arka planda açık olan bu uygulamalar, tam anlamıyla hizmet vermese de bizim bilgilerimiz toplayıp, Google Play Hizmetleri havuzuna aktarmaktadır. Bu durumda yüksek pil tüketimine sebep vererek, telefon şarjının çabuk bitmesine neden oluyor. Android yüksek pil tüketimi sorunundan kurtulmak için, Google Play Hizmetlerinin kapatılması yeterli olacaktır. 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *