Android Telefonda RAM’i Hızlandırma

Android Telefonda RAM’i Hızlandırma

Günümüzün piyasasına hükmeden iki işletim sisteminden biri olan Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarında RAM yavaşlama sıkıntısı yaşanabiliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri telefonun eskimesi, diğeri telefonun artık çağa ayak uyduramaması olmakla beraber bu sorunun çözümü vardır. Eğer kullandığınız Android telefonda herhangi bir eskime, bozulma yaşandığından eminseniz bu Ram’i hızlandırma yöntemleri işinize mutlaka yarayacaktır.

Uygulama Önbelleğini Neden Sürekli Temizlemelisiniz?

Önbellek verileri denilen kavram aslında birkaç dakikalığına veya saniyeliğine çıktığınız uygulamaya geri döndüğünüzde önünüze hemen çıkabilmesi için kullanılan verilerdir. Bu veriler ile telefonunuz yaptığınız işlemleri kaydederek gireceğiniz uygulamanın yükleme süresini kısaltır.

Kulağa her ne kadar yararlı bir şeymiş gibi gelse de sorun telefonunuzun biriktirdiği bu verilerin zaman içinde dahili depolama alanını doldurmasıdır. Bu gereksiz yere dolu olan depolama alanı telefonunuzu yavaşlatır. Aylar önce ziyaret ettiğiniz bir siteye muhtemelen ihtiyacınız yoktur. Zaman zaman gereksiz olan bu verileri temizleyerek Android telefonda ram yavaşlama sorununu çözebilirsiniz.

Android Telefonda RAM’i Hızlandırma

Android Telefonda RAM’i Hızlandırma

Uygulama Önbelleklerini Nasıl Temizlersiniz?

Telefonunuzda depolanan gereksiz olan önbellek verilerini temizleyerek telefonunuzun hızını arttırabilirsiniz.

Sırasıyla yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

  • Telefonunuzda bulunan ayarlar uygulamasına girin.
  • Ayarlarda sıralanan seçeneklerden Uygulamalar bölümüne girin.
  • Burada telefonunuzda olan uygulamalar listelenecektir, en çok depolama alanı harcayan uygulamaya dokunun.
  • Birçok sayının ve kategorinin bulunduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranın en altında Önbelleği Temizle seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneğe dokunduğunuzda bu uygulamanın ön belleği temizlenmiş olacaktır.

Bütün uygulamalar için aynı işlemi uygulamanız gerektiğini söylemekte yarar var. Her ne kadar zorlayıcı bir iş gibi gözükse de Ram’i hızlandırma yöntemlerinin en önemlisidir.

Telefonunuzda İşinize Yaramayan Her Şeyi Silin

Android telefonda ram’i hızlandırma işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, depolama alanına göz atarak başlamalısınız. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre çoğu akıllı telefon kullanıcısı müzik dosyalarının tamamını cihazında saklıyor, bu da çok fazla alan anlamına geliyor. Akıllı telefonunuzun çalışmak için boş alana da ihtiyacı var. Bu yüzden müzik, fotoğraf ve video dosyalarıyla bütün telefon hafızasını doldurmamalısınız. Düzenli aralıklarla ihtiyacınız olmayan dosyaları temizleyerek depolama için biraz alan açabilir ve telefonunuzun harcayacağı gücü azaltabilirsiniz. Eğer silmek istemiyorsanız bulut depolama sitelerinden ve uygulamalarından da yararlanabilirsiniz.

Kenarda Duran Uygulamalara Veda Etme Zamanı

Telefonunuzda bulunan ancak kullanmadığınız, kenarda tuttuğunuz bütün uygulamaları silmeniz gerekiyor. Ancak bundan önce telefonda tutmak istediğiniz veya çok sık kullandığınız uygulamaların hangileri olduğunu belirlemelisiniz. Telefonunuzun Ram’ine gereksiz derecede yüklenebilecek ve sistemin hızını etkileyebilecek çok fazla uygulama bulunuyor.

Eğer arka plan kullanımını kapatmadıysanız, telefonunuzda olan bir uygulamayı o an için kullanmıyor olsanız da arka plan erişimi olan uygulamalar çalışmaya devam eder. Bu yüzden ihtiyacınız olmayan bütün uygulamaları silmeye başlamanız gerekiyor.

Widget Kullanmayı Bırakmalısınız

Widget adı verilen uygulamalar istediğiniz bilgiye hızlıca göz atabilmeniz için gerekli ve yararlı olan uygulamalardır. Ana ekranınızda bulunarak işlerinizi kolaylaştırırlar fakat sağladıkları bu kolaylığın yanı sıra maalesef cihazınızı da yavaşlatırlar. Bilgi pencereleri olarak da bilinen widget’lar, güncel kalmak amacıyla sürekli olarak veri toplarlar. Bu veri toplama işlemi ile ne yazık ki RAM’i sürekli olarak meşgul ederler.

Üstelik sadece telefon hızını değil aynı zamanda pil ömrünüzü ve internet paketinizi de büyük ölçüde etkileyebilirler. Bu sebepten ötürü çok önemli olmayan widget’ları kaldırmanız gerekiyor. Telefonunuzun ekranını temiz tutmanızın da telefonunuzun hızına katkı sağlayacağını söylemekte yarar var. Telefonunuzun ana ekranında ne kadar az uygulama bulundurursanız, telefonunuzun ekranı o kadar hızlı yüklenecektir.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *