Android Dns Değiştirme İşlemi

Android Dns Değiştirme İşlemi

İnternet üzerinden sağlanan pek çok işlem için farklı uygulama araçlarına ihtiyaç duyarız. Bu araçlar sahip olduğumuzu cihazların daha iyi performans sergilemesine yardımcı olurlar. Ayrıca kurdukları ağ bağlantıları ile de kullanıcıların pek çok talebini karşılarlar. Teknoloji dünyasında önemli sistemlerinde biri olan androidler arklı özellikle sahip olmaktadır. Bunların içerisinde DNS uygulamaları da sayılabilir. DNS sunucuları ile farklı servis sağlayıcılarına bağlanarak iletişimin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bu yazımızda sizlere DNS hesapları hakkında detaylı bilgiler sunacak ve android dns değiştirme işlemi ile ilgili kolaylıklardan bahsedeceğiz.

Dns Nedir? Ne İşe Yarar?

DNS uygulamaları android telefonların vazgeçilmez unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu noktada DNS işlemcisinin nasıl çalıştığını bilmek ve pek çok alanda kullanabilmek önemlidir. Android sistemin önemli yapıtaşlarından biri olarak DNS hizmetini karşılayacak kurulumun da gerçekleştirilmiş olması lazımdır.

DNS sisteminin öncelikli olarak ne olduğu ve ne işe yaradığı sorusu karşımıza çıkmaktadır. DNS hem telefonda hem de dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bir özelliktir. DNS bir IP adresi sitemi olarak ifade edilebilir. İnternet uzayı içerisinde bölümleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca bölümlerin adlandırılabilmesi, bölümler arasındaki bağlantıları organize edebilmesi ile bilinir.

Bu hizmetleri sağlarken bilgisayar, internet, servis gibi ağlar için hiyerarşik olarak dağıtılmış adlandırma sistemlerinden biri olarak ifade edilebilir. Bir diğer önemli nokta ise DNS sisteminin her bir ağın yalnız kendine özgü bir IP adresi oluşturabilmesidir. İnternet ağına bağlanmış her biri için bu özellik geçerlidir.

Telefonlar İçin Dns Nedir?

DNS hizmeti gerek bilgisayar üzerinden gereke telefon üzerinden sağlanabilen hizmetlerden biridir. Bu sistemin kullanıldığı alanlardan biri de android telefonlardır. Android hizmeti için DNS sistemi sunucu hizmeti görür. Ayrıca telefonlar için girilen sitelerde yasaklı olan sayfalar internet bağlayıcılarına görünür. Bu hizmeti ise DNS sistemi sağlamış olur. DNS hizmeti dâhilinde yeni bir IP adresi alınarak ta birçok siteye giriş yapılabilir. Birden fazla Ip adresi ile de DNS sunucusuna bağlanılabilmektedir.

Android Dns Değiştirme İşlemi

Android Dns Değiştirme İşlemi

Windows Dns Ayarlarını Değiştirme

DNS sistemi hakkında merak edilen noktalardan biri de ayarlı ile ilgilidir. İçeriğinde birçok özelliğin bulunduğu bu sunucular için birtakım ayar değişiklikleri yapmak mümkündür. Windows için Ayarları değiştirebilmek adına izlenmesi gereken adımlar,

  • Öncelikle denetim masasının açılması ve ağ durumu ile görevleri görüntüleme
  • Var olan internet bağlantısına tıklama
  • Özellikler seçeneğine giriş yapma
  • İnternet protokol sürümü içerisinden ise TCP/IPv4’ü seçme
  • Özelliklere tekrar tıklayarak yeni DNS adresi ayarla için tamam seçme

Bu konuda Windows sistemi iççin geçerli olan DNS değiştirme işlemleri bu şekilde ifade edilebilir.

Android DNS Değiştirme İşlemleri

DNS hizmetleri içerisinde özellikle merak edilen sorulardan biri de android telefonlar için nasıl sunucuların değiştirilebileceği olmaktadır. Android DNS sitemleri için ise DNS değişim işlemleri,

  • Android işletim sisteminin açılması
  • Ayarlar menüsünden kablosuz bağlantı hizmetinin seçilmesi
  • Değiştirmek istenen DNS ayarının seçilmesi
  • Kullanmak istediğiniz ağı seçerek ağ değiştir butonuna tıklanması

Şeklinde kategorilendirilebilir. Android sistemi içerisinde sunucu hizmetinin sağlanabilmesi için DNS bağlantısı her zaman kontrol edilmelidir.

DNS Ayarını Değiştirmek Yasak Mıdır?

DNS araç değişikliklerinde sunucunun bağlanacağı ağların belirli bir yeri vardır. Ayrıca DNS güvenliğini sağlamak cihaz güvenliği içinde önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğunuz IP adreslerinde oluşabilecek sorunlara karşın güvenlik önlemlerini almanız gerekir.

DNS ayar değişiklikleri gerek android gerekse Windows üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İnternet güvenliği için DNS hizmetinin yasal yollarla edinilmiş olması gerekir. Ayrıca DNS değiştirme işlemleri yasal bir düzlemde ele alınmaktadır. Dolayısıyla DNS değişimi yasaldır.

 

 

 

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *