AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

AMP Nedir Ne İşe Yarar? Amp veya hızlandırılmış mobil sayfalar ile mobil kullanıcılar, daha hızlı, daha gelişmiş ve daha ilgi çekici web siteleri ile daha güzel bir deneyim yaşarlar.

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama sayfalarında yanında şimşek işareti bulunan sayfalar AMP yani Türkçesi ile hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelmektedir. AMP nedir sorusunun cevabı ise; mobil deneyim keyfinin daha hızlı olması için geliştirilmiş olmasıdır.

HTML sayfası olan AMP ile daha hızlı bir web deneyimi yaşayabilirsiniz. İçeriklerin daha hızlı olmasını sağlayan AMP ile daha ilgi çekici sayfalar hazırlamak mümkün hale gelmektedir.

Nasıl Çalışır?

Google tüm adımları uygulamanız için güzel bir kılavuz hazırlamış durumdalar. AMP HTML özelliklerinin çok katı ve sert olduğunu söylemek mümkündür. Sayfa içinde yer alan reklamların sınırlandırıldığını görmek son derece kolaydır. Bu nedenle AMP sayfa açılış hızı oldukça hızlıdır. AMP 3 ana ayak üzerinde durmaktadır.

  • AMP HTML
  • AMP JS
  • AMP CDN

AMP HTML

AMP HTML, bilinen HTML kurallarının yalın hali olarak bilinmektedir. Daha yalın bir sürümü olarak düşünülebilir. Ancak normal HTML yazımına göre daha katı kuralları olduğunu söylemek oldukça mümkündür. Hızlı sayfalar oluşturmak için bazı HTML öğelerine izin vermemektedir. Ayrıca CSS kurallarının en modern halini kullanmanız gerekir. Kısacası en yeni HTML ve CSS kuralları ile hazırlanan web siteleri hazırlamamız gerekmektedir.

AMP CDN

AMP içeriğinin en önemli bileşeni konumda olan CDN, Proxy tabanlı içerik dağıtıcısıdır. İçeriği hızlı teslimat için önbelleğe alır ve varsayılan olarak tüm AMP içeriğini önbelleğe alır ve bu özelliği devre dışı bırakma şansınız yoktur. Bunun yanında kendi CDN sağlayıcınızı kullanabilirsiniz.

AMP JS

AMP komut dosyaları dışında, AMP herhangi bir Javasript kodu kullanmanıza izin vermez. Bu durum karşısında AMP’nin geniş bileşen kitaplığında bulunan animasyonları kullanabilirsiniz. İçeriği dinamik olarak oluşturabilirsiniz ve bunlardan daha fazlasını yapabilirsiniz.

AMP’nin Kolaylıkları

Web siteleriniz daha hızlı yüklendiği için kullanıcı istatistikleriniz olumlu yönde artacaktır. Arama motorlarında mobil siteniz daha kolay bulunur hale gelecektir. Bunların yanında daha birçok avantajı vardır.

  • Ortalama yükleme süresi tüm AMP sayfası yükleme süresi alanında bir saniyenin altındadır. Sayfa hızlı yüklendiği içi sayfa içerisinde daha fazla kalmakta ve daha fazla etkileşim içerisinde bulunmaktadır. Bu durumda sayfanızda sunduğunuz teklifleri görme olasılığı daha fazla artmaktadır. 
  • Sayfaların hızlı yüklenmemesi etkileşim oranının her iki saniyede ortalama %12 oranında azaltır. Bu oranı düşürmek ve etkileşim sayınızı arttırmak için kullanıcıları hızlı bir şekilde karşılamanız gerekmektedir. AMP size kullanıcıların daha hızlı şekilde etkileşime girmesini sağlar. 
  • AMP sayfa açılış hızı ortalama bir saniyenin altındadır. Bu nedenle kullanıcıları sayfalarınızda sunduğunuz veriler ile daha fazla etkileşim kurma zamanı bulurlar. Bu nedenle sayfanızda anlatmak istediğiniz konuyu anlatmak için daha fazla zaman bulabilirsiniz. Bunun yanında AMP için optimize edilmiş web bileşenleri ile sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz
  • AMP web sisteminin geleceğini koruyan açık kaynak kodlu bir girişimdir. AMP ile işletmeniz için hızlı web siteleri tasarlayabilirsiniz.
  • Google teknolojisi ile sayfa ve mobil yanıt hızını dikkate alan bir teknolojidir. AMP sayesinde, sayfalar arama sayfalarında reklamların hemen altında şimşek işareti ile birlikte görülür.

AMP Dezavantajları

Birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunan AMP ile Google Analytics izlemesi yapamazsınız. Bunun nedeni sayfaların hızlı yüklenmesinin sebebi ise sayfaların ön izlemesinin önbelleğe alınmasıdır. GA yapılandırma yapılmadığı için gelen ziyaretçileri takip edemezsiniz. Dezavantajları AMP avantajları dikkate alındığında daha az olduğu için geliştiriciler tarafından çok fazla dikkate alınmamaktadır. 

InstaPage

Google, AMP ile kurulmuş sayfalar için tıklama sonrası açılış sayfaları oluşturmanızı sağlayan platform olan InstaPage’i tasarlamış ve sunmuştur. Kısacası AMP ne işe yarar sorusunun cevabı, daha hızlı sayfalar oluşturulmasını sağlar.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *